За нас
Нашата История
„Тексим Холдинг“ АД е консолидирала повечето активи на семейство Найденови в България. В това число влизат акции в най-различни дружества в сферата на финансите, соларна енергия, както и портфолио от недвижими имоти с основен фокус върху развитието на жилищни и търговски площи.
Ние се гордеем с факта, че повече от 60 години след като Георги Найденов започна своята кариера като бизнесмен и постави основите на един успешен семеен бизнес, неговите внуци Йонко и Георги продължават неговото дело в трето поколение.
[showmodule id=“643″]
Ако желаете да научите повече за нашите настоящи проекти, можете да посетите сайта на услуги.
„Тексим Холдинг“ АД е главното холдингово дружество на семейство Найденови в България. То утвърждава част от наследството от активите на патриарха на семейството, покойния Георги Найденов, основател на Икономическия експеримент „Тексим“ през 60те, който обхваща създаването на първия конгломерат в страната, и също така основател на най-старата действаща частна банка в България – „Тексим Банк“ АД – която съществува и до днес.
-
19 юли 1927
Георги Найденов е роден в малкото селце Стрелча в България.
-
1942
На петнадесетгодишна възраст Найденов се присъединява към партизанското движение в България в борбата им срещу фашизма като един от най-младите членове.
-
1951
На двадесет и четири години Найденов започва работа в Министерството на външните работи и работи като дипломат и за българското разузнаване в продължение на две години в Турция и на четири години в Египет.
-
1 ноември 1954
Начало на Алжирската революция
България иска да помогне на алжирския народ в неговата борба за освобождаване от френското колониално господство, но не може да го направи официално поради отношенията си с Франция. Поради това българските и алжирските революционери създават съвместно предприятие в Лихтенщайн. -
1960
Ражда се Павлина Найденова, втората дъщеря на Георги и Славка Найденови.
-
1960
Найденов изпраща важна пратка с оръжия на Алжирските революционни сили с кораба „Бреза“, който успява да пробие френската военноморска блокада, която е издигната, за да държи революционната армия в гладна обсада.
-
5 юли 1961
Предприятието „Имекстраком“ е учредено в Лихтенщайн с цел подпомагане на обединените усилия на българските и алжирските революционери. 50% от дружеството е официално собственост на Георги Найденов, а останалите 50% – на алжирския революционен лидер Мабет Шареф, известен официално със своя псевдоним Доктор Хашеми. „Имекстраком“ е първото българско офшорно дружество.
-
1961
Запаси за медицински цели, оръжия и други необходими стоки се изпращат от България в Алжир чрез Предприятието „Имекстраком“.
-
ноември 1961
Втора важна доставка на оръжия е изпратена на алжирските революционни сили чрез „Имекстраком“ с кораба „България“. И този кораб успява да пробие френската военна блокада.
-
1961 – 1969
Найденов учредява и ръководи първия български конгломерат „Тексим“.
-
11 април 1962
ДСО „Тексим“ е учредено в България.
-
5 юли 1962
Алжир обявява своята независимост.
„България и българският народ имат специална, бих казал почетна заслуга. Затова от името на алжирското правителство и алжирския народ ви благодаря най-сърдечно за моралната и материалната подкрепа, която ни оказахте в нашите най-трудни моменти.“
Ахмед Бен Бела, президент на Алжир, 1964 г. -
юни 1963
„Имекстраком“ купува два големи кораба – „Атлас“ и „Бени Сааф“.
-
юни 1963
Чрез финансиране от „ДСО Тексим“ се създава Алжирската младежка организация.
-
1965
„ДСО Тексим“ подписва първите договори с Coca Cola Company. Тогава за пръв път Coca Cola навлиза в Източния блок. „Тексим“ създава производствени обекти в България.
-
декември 1965
„ДСО Тексим“ купува шест самолета Il-18, като надминава притежаваната от държавата авиокомпания ТАБСО, която разполага с пет самолета Il-18.
-
1966
Създаване на „Литекс Банк“ в Бейрут, Ливан.
-
октомври 1966
Морският флот на „Имекстраком“ достига 368 000 тона.
-
26 януари 1967
„ДСО Корабостроене“, „ДСО Корабоплаване“ и директорат „Балкантранс“ от „ДСП Булет“ се сливат с „ДСО Тексим“ и създават Българския търговски флот.
-
1967-1969
Двадесет и пет кораба, двадесет от които са чисто нови, са закупени от Икономическата група.
-
1968
т 135 държави с кораби, регистрирани под тяхно знаме, България заема първо място в света по разрастване на флота.
-
10 ноември 1968
Морската търговска банка – първата българска търговска банка след 1944 г., има оборот от 1,5 милиарда BGN, 1,1 милиард от които са от домашни трансакции и 0,4 милиарда от чуждестранни трансакции.
-
1969
„Тексим“ е в зенита си с над 45 000 служителя, национални и международни бизнеси в банковото дело и финансите (Морската търговска банка и „Литекс банк“), логистиката и товарите (СОМАТ, Булет, Морски пристанища и др.), земеделието, строителството, фармацевтиката, здравеопазването, леката и тежката индустрия (Coca Cola, корабостроене и др.), туризма и корабоплаването (Български търговски флот). „Имекстраком“ достига печалби от над 100 милиона USD за периода 1961-1969 г. (равняващи се на над 686 милиона USD през 2018 г.) и обща генерирана добавена стойност за България от 206,8 милиона USD през 1969 г. (равни на над 1,4 милиарда USD през 2018 г.).
-
10 ноември 1969
Министерският съвет взема решение за разпадането на икономическия конгломерат „Тексим“. Ръководството му е обвинено в изпълнение на над двадесет и осем нарушения и в присвояване на 112 427 791 BGN. Освен това ръководството на „Тексим“ е обвинено в създаването на „идеологическо разнообразие и заличаване на съзнанието на работническата класа“, тъй като са създали системата на споразумението. Това означава стимулиране на работниците и създаване на мотивация, тъй като хората работят най-вече за себе си, а след това за дружеството и за държавата.
-
март 1969
Главният следовател Николай Орешаров започва разследване на всички обвинения, повдигнати срещу „Тексим“. Той не открива нищо нередно в операциите на „Тексим“ и съответно бива уволнен от Главния прокурор Иван Вачков.
-
3 май 1971
Софийски градски съд започва делото срещу десетима души от ръководството на „Тексим“, като главен съдия е Илия Байчев. Делото се провежда в Софийския градски съд, въпреки че следва да се проведе във военен съд, тъй като главният обвиняем Георги Найденов е офицер от българското разузнаване.
-
16 юли 1971
Въпреки широкоразпространеното сплашване на свидетелите, адвокатите на защитата и съдия Илия Байчев, както и фалшифицирането на документи, съдът оправдава деветима от десетимата обвиняеми по всички обвинения (двадесет и пет за Георги Найденов). След оправдаването от Софийски градски съд обвиняемите остават в затвора, а съдия Илия Байчев е уволнен. Това е прецедент в историята на българската съдебна система.
-
7 февруари 1972
Върховният съд започва преразглеждане на решението на Софийския градски съд.
-
20 юли 1972
Върховният съд отхвърля оправдателната присъда на Софийски градски съд и осъжда ръководството на „Тексим“, най-вече Георги Найденов, на строги затворнически присъди. Осъждането на ръководството на „Тексим“ е политическо решение, основано на вътрешни противоречия за власт в рамките на ръководството на комунистическата партия, както и на външни сили от Съветския съюз, които се страхуват от последиците от съществуването на подобно голямо и успешно икономическо дружество, основано на капиталистически принципи в комунистическа страна, особено в края на 60те и при събития като Пражката пролет от 1968 г.
-
1972
Найденов и други лица на ръководни позиции в „Тексим“ са осъдени на затвор чрез непряка заповед от Съветския съюз, без да са виновни. Найденов е осъден на 12 години затвор за използване на капиталистически методи при ръководенето на предприятие.
-
1977
Георги Найденов излиза от затвора след пет години и четири месеца.
-
1985
Роден е Йонко Найденов.
-
1988
Роден е Георги Найденов-младши.
-
4 септември 1992
Георги Найденов основава „Тексим Банк“. Това се случва в същия ден, в който Тодор Живков, бившият български комунистически лидер, получава своята съдебна присъда за престъпленията си като диктатор на България.
-
12 ноември 1992
Върховният съд на новата Република България официално отменя присъдата, произнесена от Върховният съд на Народна република България от 20 юли 1972 г. срещу Георги Найденов и другите обвиняеми. По тази причина случаят се отнася до прокуратурата на армията за преразглеждане.
-
23 юни 1993
Военната прокуратура отменя всички наказателни процедури срещу Георги Найденов и другите неправомерно осъдени обвиняеми в случая срещу ръководството на първия български конгломерат „Тексим“.
-
1994
Родена е Слава Найденова.
-
3 октомври 1998
Георги Найденов умира на 71 години в София, България.
-
2 февруари 2012
„Тексим Банк“ АД придобива „Балкан Капитал Мениджмънт“ АД, което се преименува на „Тексим Асет Мениджмънт“ ЕАД.
-
16 октомври 2012
„Тексим Холдинг“ АД е основано от семейство Найденови като наследник на името „Тексим“ с цел консолидиране на активите на семейството в България.
Ако желаете да научите повече за „Тексим Банк“, можете да посетите сайта на банката на www.teximbank.bg
„Тексим Холдинг“ АД се стреми да се превърне в едно от водещите частни инвестиционни дружества в България чрез дялови участия в различни ключови дружества в страната, както и чрез инвестиции в недвижими имоти. Това в момента се изпълнява чрез поредица от стратегически инвестиции и строго преструктуриране и консолидиране на активите в страната.